SPÔSOB VÝROBY

Sheeba

RYBANA – GRANULE LISOVANÉ ZA STUDENA

V prvom rade treba povedať, že lisovanie za studena nie je na svete žiadnou novinkou, ľudstvo tento proces výroby pozná už niekoľko storočí. Tento proces sa bežne používa napríklad aj pri výrobe za studena lisovaných olejov z ľanových semienok či mandlí, ba dokonca aj pri výrobe krmív pre kone či hlodavce. Vo svete granulovaného krmiva pre psov je to však nový trend, ktorý si čoraz viac získava na popularite a hneď Vám aj vysvetlíme prečo je to tak. Najskôr si však vysvetlíme, čím sa proces lisovania za studena líši od klasického spôsobu výroby extrudáciou.

Viac ako 95% súčasne vo svete predávaných granúl pre psov je vyrábaných stále klasickou metódou takzvanej extrudácie. Pri výrobe extrudáciou sú jednotlivé ingrediencie tvoriace zmes krmiva zmiešavané dohromady, kým nevytvoria konzistenciu veľmi podobnú tomu, čo nazývame cestom na koláč. Následne sa táto zmes premiestni do obrovskej nádoby, kde sa pôsobením vysokého tlaku horúcej pary alebo horúcej vody uvarí. V tejto fáze výroby je zmes vystavená extrémnym tlakom a vysokým teplotám okolo 150 stupňov Celzia. Uvarená zmes sa potom pretlačí (extruduje) cez špeciálne tvarované otvory a krája veľkým nožom, čím vzniká požadovaný tvar budúcich granúl. Toto krájanie musí byť vhodne načasované, pretože akonáhle na zmes prestane pôsobiť vysoký tlak, má tendenciu nafukovať sa. Takto vzniknuté „skoro“ granule je ešte nutné vysušiť aby sa odstránila akákoľvek zbytková vlhkosť. Vysušené granule sa dodatočne ešte vo veľkej nádobe postriekajú tukmi, olejmi, pridajú sa potrebné minerály a vitamíny a šup s nimi do vriec, skôr než sa oleje alebo tuky stihnú pokaziť.

Presným opakom extrudácie je výroba lisovaním za studena. Lisovanie za studena je unikátna metóda výroby, pri ktorej sa používajú naopak veľmi nízke teploty. Teda žiadna para či azda horúca voda. Jednotlivé ingrediencie sa pomelú a následne jemne navzájom premiešajú. Tým sa zabezpečí, že sa v nich uchovajú dôležité živiny pred tým, než dôjde k procesu lisovania,. Samotné lisovanie trvá veľmi krátko, hovoríme o časovom rozmedzí len niekoľkých sekúnd. Lisovaním za studena si jednotlivé zložky krmiva zachovávajú svoju pôvodnú chuť, vôňu, vitamíny a nutričné hodnoty, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj Vášho štvornohého psieho člena rodiny. Práve nízka teplota je hlavným rozdielom v porovnaní s výrobou extrudovaných granúl, pri ktorej sa používajú vysoké teploty a tlaky, následkom čoho môže dochádzať k narúšaniu štruktúry proteínov a ničeniu dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré sa následne musia do krmiva spätne pridávať. To je pravý dôvod, prečo sme sa pri rozhodovaní o výrobe našich granúl SHEEBA – RYBANA priklonili práve k lisovaniu za studena. Veríme, že naše granule lisované za studena sú pre Vás vhodnou a hlavne zdravšou alternatívou k ostatným bežne dostupným krmivám na trhu, s ktorými ste sa doposiaľ mali možnosť stretnúť.